نگاهی به بهترین منابع جزایی آزمون وکالت و قضاوت

نگاهی به بهترین منابع جزایی آزمون وکالت و قضاوت

سايت تخصصي حقوق جزا ٫ در اين بخش به درخواست کاربران و علاقمندان سايت و همچنين با توجه به نياز هاي داوطلبين به انتخاب منابع درست در درس حقوق جزا تصميم گرفتيم تا در اين پست سايت، که مديران آن تخصص اصلي در دروس جزايي دارند با اجماع نظرات تيم تحريريه بتوانيم صرفا نظر خود را با توجه به تجربه و بررسي منابع بيان کنيم.

در آزمون هاي حقوقي و شغلي که مهمترين آن آزمون کانون وکلاي دادگستري و آزمون مرکز وکلاي قوه قضاييه مي باشد و بعد از آن نيز آزمون قضاوت است دروس جزايي از اهميت ويژه ای برخوردار مي باشند. با توجه به این مهم و انتخاب منبع مناسب برای دروس جزایی پیش از هرچیز باید ویژگی های این کتاب ها را در نظر داشته باشیم.

ابتدا اینکه سه درس آیین دادرسی کیفری و حقوق جزای عمومی و اختصاصی از اهمیت ویژه ای برخوردارند و همچنین در تمامی آزمون های مذکور مشترک هستند.

کتاب هایی که به عنوان منبع انتخاب می شوند اول باید نص قانون که مورد توجه طراحان سوال می باشد تفسیر و توضیح داده شوند . شایان به  ذکر است اسکودا در اطلاعیه های اخیر خود به صراحت اذعان کرد طراح سوال کانون وکلا هم وکیل دادگستری است و هم عضو هیت علمی دانشگاه های برتر کشور می باشد.

آیین دادرسی کیفری

برای آزمون قضاوت يا وکالت قطعا کتاب نکته ها در آیین دادرسی کیفری دکتر خالقی (چاپ آخر) و تسلط بر مواد و قوانین خاص این درس کفایت می کند. کتاب شرح آزمون احمد غفوري نيز از حجم نسبتا مناسبي برخودار است و مي توانيد براي اشخاصي که پايه ضعيف تري در اين درس دارند انتخاب مناسبي باشد.

در کتب مرجع ( در صورتي که وقت مناسبي براي مطالعه داشته باشيد) دو جلد دکتر خالقي يا دوره آيين دادرسي کيفري دکتر جواد طهماسبي انتخاب مناسبي است.

براي تست هم فعلا کتاب ساده ساز آيين دادرسي کيفري کلانتري (نشر ميزان) انتخاب مناسبي است(چاپ پانزدهم و به اصلاحاتي کتاب نيز توجه داشته باشيد) و گزينه بعدي نيز پرسش هاي چهارگزينه اي احمد غفوري مي باشد (آخرين چاپ).

توصيه : مواد رو بارها و بارها مرور کنيد تا حدي که حفظ بشيد تمامي قانون آيين دادرسي کيفري و بتونيد درصد بالايي در آزمون بزنيد.

 

حقوق جزاي اختصاصي

براي اين درس در تمامي آزمون ها بهترين انتخاب قطعا دوره ۴ جلدي دکتر حسين ميرمحمد صادقي (نشر ميزان) مي باشد. بهترين حالت براي مطالعه کتاب تهيه جزوه خلاصه نويسي و نکات مهم خود داوطلب است يعني براي مثال جلد اول جرايم عليه اشخاص را مطالعه کنيد ( به غير از بحش هاي تطبيقي با حقوق انگلستان و …) و نکات مهم آن را در جزوه اي يا دفتري بنويسيد که بي شک براي دوره و مرور کردن از هر کتاب کمک حافظه و … کامل تر و قابل اعتماد تر است.

پ ن ۱: دوره ۴ جلدي منظور از جلد چهارم جزاي اختصاصي ( جرايم عليه شخصيت معنوي) است که به تازگي در بهار ۹۹ منتشر شده است.

پ ن ۲: کتب دکتر آقايي نيا نيز به مي تواند به عنوان مرجع اصلي مورد استفاده باشد.

نکته : يک موردي هم در نظر داشته باشيد که خيلي از مشاوران آزموني شايد به شما پيشنهاد کنند که صرفا شرح بخوانيد و يا وقت خود را براي مرجع خواني نگذاريد که واقعا اگر پايه بسيار قوي در اين دروس داريد که شايد (کمتر از ۵ درصد از داوطلبين به اين صورت هستند) اين توصيه اشتباه نباشد ولي خواندن مرجع و روشي که به عنوان خلاصه نويسي در درس جزاي اختصاصي توصيه کرديم قطعا خروجي و بازخورد مثبت زيادي خواهد داشت ( خيلي راحت بخوايم بگيم شايد سخت و وقت گير باشه ولي پشيمون نميشيد)

براي تست هم تست هاي جزا اختصاصي احمد غفوري نسبتا مناسب است. تست هاي ديگر در اين زمينه زياد است ولي بيشتر کتاب ها بروز نيستند يا بعضي از کتاب ها غلط هاي زيادي دارند و از حالت استاندارد خارج مي باشند که از معرفي آن ها خودداري مي کنيم.

 

حقوق جزاي عمومي

اولين نکته براي جزاي عمومي اين است که اين درس را بايد به خوبي براي ورود به سوالات آزموني حقوق جزا ياد گرفت به چند دليل اينکه بسياري از موارد پاسخ دادن به سوالات جزاي اختصاصي مستلزم يادگيري کامل جزاي عمومي است که ممکن است بسياري از سوالات تلفيقي دو درس باشد و دوم اينکه اکثر افراد اشتباه مي کنند و براي خواندن اين درس روي مي آورند به خواندن شرح آزموني و خواندن مواد بصورت ساده در حاليکه اين روش صحيح نيست.

کتاب انتخابي ما که کامل ترين کتاب آزموني حقوق جزاي عمومي است که منتشر شده که پيشنهاد مي دهيم حتما ويژگی های آن که در پست مربوطه معرفی شده ملاحظه کنید کتاب مختصر حقوق جزای عمومی دکتر منصورآبادی می باشد. (برای مشاهده نمونه صفحات و ویژگی های کتاب کلیک کنید) ( فراموش نکنيد ويرايش جديد اين کتاب بهمن ماه ۹۹ که چاپ دوم هست با ۸۰ صفحه مطلب بيشتر منتشر شده که حتما ويرايش جديد رو خريداري کنيد) علاوه بر تمام ویژگی های مثبت کتاب مهمترین آن این است که با قانون کاهش مجازات حبس تعزیری ۹۹ که از آن قطعا در آزمون های امسال و سال هاي بعد سوال طرح می شود مطابقت کامل دارد و مواد ذکر شده و توضیح داده شده اند (در کنار تمامي مواد حقوق جزاي عمومي در قانون مجازات ) و مورد بعدی هم اینکه نکات آزمونی فراوان حقوق جزای عمومی را شامل می شود و تطبیق کامل با قوانین خاص تا سال ۱۳۹۹ دارد که تمام نیاز های آزمونی را پوشش مي دهد. در کل مباحث اين کتاب رو سعي کنيد به بهترين شکل به تمامي بخش هاش مسلط بشيد و به باکس هاي نکته اش که خيلي عالي و دقيق هست توجه کنيد و جدول هاي مواعدش رو حتي المکان حفظ کنيد و ذکر اين نکته ضروري است که هيچ مطلب اضافي در اين کتاب وجود نداره (ولي فقط ۴۵ صفحه ابتدايي کتاب که مکاتب هست رو نياز نيست بخونيد اگر داوطلب آزمون وکالت هستيد).

(در حال حاضر نه تنها هيچ کتابي از کتاب مختصر جزاي عمومي بروز تر و کامل تر و استاندار تر وجود ندارد).

پ ن ۱: سوالي که مطرح مي شود در مورد قانون کاهش مجازات حبس تعزيري که بايد گفت بيشترين تاثير را روي جزاي عمومي داشته و تا حدودي جزاي اختصاصي و بسيار بسيار کم در آيين دادرسي کيفري که همه موارد و مواد آن در جزاي عمومي در کتاب مختصر جزاي عمومي که در بالا ذکر کرديم اعمال شده است.

پ ن ۲: کتاب شرح آزموني احمد غفوري نيز براي مرور و جمع بندي قانون و تسلط بيشتر به مواد قانوني يک يا دوبار مرور و مطالعه شود ولي به هيچ عنوان بصورت تک منبعي از اين کتاب براي جزاي عمومي و اختصاصي استفاده نکنيد (اشتباهي که بسياري از افراد انجام مي دهند) و صرفا شرح بخوانيد. (شيوه مطالعه ايده ال که ما پيشنهاد مي کنيم اين است که ابتدا در جزاي عمومي کتاب مختصر خوانده شود و سه الي چهار بار مرور شود (منظور تسلط کامل که براي هر فرد متفاوت است چندبار) و جزاي اختصاصي هم ابتدا کتب مرجعي که ذکر کرديم مطالعه شود و خلاصه نويسي کامل شود و حداقل سه الي شش بار خلاصه ها مرور شود (منظور تسلط کامل است) و بعد نوبت به شرح خواندن مي شود که ذکر کرديم يک الي سه بار (بسته به زمان تا آزمون و ضعف و قوت شما در اين درس) نيز به مطالعه شرح قانون بپردازيد. مرحله بعد نيز تست زدن است که بسيار مهم مي باشد که به نظرت مي رسيد در پايان تسلط شما در هر درس مي توانيد تست بزنيد يعني بعد از تسلط و مرور و جمع بندي جزاي عمومي تست هاي اين بخش را بزنيد و بعد شروع به مطالعه درس جزاي اختصاصي کنيد و بعد از اتمام مراحل مي توانيد براي سنجش خود از تست استفاده کنيد.

تست مناسب هم براي حقوق جزاي عمومي ساده ساز نورمحمد صبري (نشر ميزان) ( متاسفانه تا به اين لحظه اين کتاب مطابق با قانون کاهش مجازات حبس تعزيري بروز نشده است) يا قسمت تست هاي جزاي عمومي احمد غفوري(آخرين چاپ).

11 comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *