منابع دکتری حقوق جزا و جرمشناسی / راهنمای کامل و بررسی منابع

منابع دکتری حقوق جزا و جرمشناسی / راهنمای کامل و بررسی منابع

معرفی اجمالي دوره دکتری حقوق جزا و جرم شناسی

دکتری حقوق جزا و جرم شناسی به جنبه های نظری و پژوهشی علوم جرم یابی، جرم شناسی، کیفر شناسی و جامعه شناسی عدالت کیفری مرتبط با تحولات حاکم بر جامعه، صنعت، اقتصاد و … می پردازد. برنامه دکتری حقوق جزا و جرم شناسی، شامل دو دوره فعالیت های آموزشی و پژوهشی می شود. گسترش آموزش حقوق با توجه به نیازهای کشور، برآوردن اهداف برنامه توسعه فرهنگی و آشنا ساختن محافل بین المللی با نظام حقوقی کشور، از جمله محورهای اصلی برنامه این دوره می باشد.

رشته های مجاز برای شرکت در آزمون دکتری حقوق جزا و جرم شناسی کدامند ؟

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد رشته های حقوق در تمامی گرایش ها، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فقه و حقوق جزا، فقه و حقوق خصوصی، فقه و حقوق خانواده می توانند در آزمون دکتری حقوق جزا و جرم شناسی شرکت کنند.

در ضمن داوطلبانی که مدرک کارشناسی حقوق و گرایش های مرتبط را دارند، در صورت داشتن مدرک کارشناسی ارشد غیر مرتبط، می توانند در آزمون دکتری حقوق جزا و جرم شناسی شرکت کنند.

طول دوره دکتری حقوق جزا و جرم شناسی چقدر مي باشد ؟

حداکثر مدت مجاز تحصیل در دوره دکتری حقوق جزا و جرم شناسی 4.5 سال است که شامل دو مرحله آموزشی و پژوهشی می باشد. طول مدت مجاز مرحله آموزشی حداکثر پنج نیم سال است و نظام آموزشی دکتری جزا و جرم شناسی واحدی است.طول هر نیم سال تحصیلی 17 هفته و حداقل زمان لازم برای هر واحد یک ساعت در هفته می باشد.

مرحله تدوین رساله پس از قبولی دانشجو و گذراندن امتحان جامع آغاز می شود و با تدوین و دفاع از رساله دکتری حقوق جزا و جرم شناسی پایان می پذیرد.

دروس و تعداد واحد های درسی دکتری حقوق جزا و جرم شناسی

تعداد کل واحد های آموزشی شامل دروس اصلی تخصصی و اختیاری 24 واحد و رساله 20 واحد می باشد.

دروس دکتری حقوق جزا و جرم شناسی

تعداد واحد نام درس
14 دروس اصلی تخصصی
10 دروس اختیاری
20 رساله

 

ضرایب دروس آزمون دکتری حقوق جزا و جرم شناسی

ضرایب دروس آزمون دکتری حقوق جزا و جرم شناسی به شرح زیر می باشد:

ضریب دروس عمومی که شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی است برابر 1 و ضریب دروس تخصصی برابر 4 است.

عنوان درس ضریب
دروس تخصصی متون فقه جزایی (حدود، قصاص،دیات، قضا و شهادات) 4
آیین دادرسی کیفری
حقوق جزا ی عمومی
حقوق جزای اختصاصی
جرم شناسی
زبان انگلیسی 1
استعداد تحصیلی 1

معرفی منابع کنکور دکتری تخصصی حقوق جزا و جرمشناسی

این منابع برای سال ۱۴۰۰ بروز شده اند:

حقوق جزای عمومی

براي درس جزاي عمومي کتاب مختصر حقوق جزاي عمومي دکتر منصورآبادي بهترين انتخاب براي شما هست يه کتاب جديد (که منطبق با قانون کاهش مجازات حبس تعزيري ۹۹) هست که در آزمون لحاظ ميشه و کاملا بروز و يه انتخاب عالي و کامل براي جزاي عمومي هست که مشتمل بر ۴۱۵ صفحه است که در کنار جنبه آزموني بودن تمام مطالب جراي عمومي (۴ عنوان) رو پوشش ميده چون اين کتاب تمام مواد جزاي عمومي رو هم نکاتش بيان کرده و تفسير کرده پس به هيچ محشايي هم براي خواندن نياز نداريد. (توجه داشته باشيد از ويرايش جديد اين کتاب استفاده کنيد چون نسبت ۴۸۰ صفحه است و مطالب مهمي در ويرايش جديد به آن اضافه شده است).

( براي خواندن ويژگی ها و دیدن نمونه صفحات کتاب مختصر حقوق جزای عمومی کلیک کنید)

براي تست هم کتاب ساده ساز حقوق جزاي عمومي نورمحمد صبري کفايت ميکنه (ولي هنوز اين کتاب مطابق با قانون کاهش مجازات حبس تعزيري ۱۳۹۹ بروز نشده و فعلا براي هم جزاي عمومي و هم جزاي اختصاصي مي توانيد از کتاب مجموعه پرسش هاي چهارگزينه اي احمد غفوري استفاده کنيد.

حقوق جزای اختصاصی

دوره ۴ جلدي حقوق جزاي اختصاصي دکتر ميرمحمد صادقي (جلد آخر اون بهار ۹۹ منتشر شد) که خواندن و نکته برداري از تمام چهار جلد بسيار ضروري است (به مثال ها و راي هاي وحدت رويه بسيار دقت شود) همچنين خواندن کتب جزاي اختصاصي دکتر حسين آقايي نيا نيز در صورتي که فرصت کافي مثلن حدود پنج يا شش ماه قبل از آزمون داريد نيز مي تواند گزينه خوبي باشد به اين صورت که کتب مذکور را نيز خلاصه نويسي و نکته نويسي کنيد و در کنار کتب دکتر ميرمحمد صادقي استفاده کنيد.

براي تست هم ساده ساز جزاي اختصاصي نورمحمد صبري ٫ (توجه شود که سوالات جزاي اختصاصي سال ۹۷ به بعد در اين کتاب نيست که بايد بصورت جداگانه در مجموعه تست هاي سال قبل که ابتداي نوشته گفتيم مطالعه کنيد) ولي همانند کتابي که در جزاي عمومي ذکر کرديم براي اختصاصي نيز از کتاب آقاي غفوري به دليل اينکه مطابق قانون جديد (قانون کاهش مجازات حبس تعزيري ۱۳۹۹ بروز شده است) استفاده کنيد.

آیین دادرسي کیفری

بهترين و کامل ترين منابعي که براي اين درس بايد مطالعه کنيد دو جلدي دکتر خالقي و کتاب نکته ها (چاپ آخر) و همچنين کتاب دکتر آشوري آيين دادرسي کيفري دو جلدي جديدترين ويراست (مطابق با قانون جديد) هست رو مطالعه کنيد که منتشر شده است.

براي تست هم مي تونيد از کتاب ساده ساز آيين دادرسي کيفري کلانتري (نشر ميزان) استفاده کنيد. کتاب مجموعه پرسش هاي چهار گزينه اي احمد غفوري نيز مناسب مي باشد.

متون فقه ( جزایی):

توجه داشته باشید درس متون فقه در مقطع دکتری جزا بصورت تخصصی و از ۵ مبحث قضا و دیات و قصاص و حدود و شهادات سوال طرح می شود.

شرح لمعه (شهید ثانی)، جلد اول، کتاب قضا و شهادت شرح لمعه (شهید ثانی)، جلد دوم، کتاب دیات، حدود و قصاص تحریر الروضه، جلد اول، بحث قضا و شهادت تحریر الروضه، جلد دوم، بحث حدود، دیات و قصاص. در کنار این کتب برای مرور مطالب هم می توانید از کتاب مختصر متون فقه محسن سینجلی (چتردانش) استفاده کنید.

یک کتاب تست هم منتشر شده که بسیار خوب هست مجموعه آزمون های دکتری تخصصی حقوق جزا و جرمشناسی (انتشارات مکتوب آخر) که نویسنده آن صادق صبیح هست که کتاب بسیار مفیدی است.

جرمشناسی:

کتاب دانشنامه جرم شناسی، دکتر نجفی ابرندآبادی و هاشم بیگی و کتاب کیفرشناسی (مجموعه مقالات)، دکتر صفاری. و کتاب مبانی جرمشناسی (دوره ۲ جلدی) دکتر مهدی کی نیا.

مقالات و تقریرات دکتر نجفی ابرندآبادی.

مقاله پیشگیری وضعی، دکتر صفاری. مقاله جرم شناسی انتقادی، دکتر صفاری.

در صورتي که پايه ضعيف يا بدون اطلاعات قبلي از اين درس مي باشيد يک کتاب مناسب نيز کتاب درآمدي بر جرمشناسي دکتر مهرداد رايجيان اصل (انتشارات سمت چاپ سوم به بعد) است که مي تواند براي يادگيري مفيد باشد و در صورتي که وقت کمتري تا آزمون داريد مي توانيد به جاي منابع اصلي که در بالا ذکر کرديم اين کتاب را به همراه دانشنامه دکتر نجفي مطالعه کنيد.

یک کتاب تست خوب هم که به تازگی در جرمشناسی منتشر شده کتاب درسنامه جرمشناسی (انتشارات مکتوب آخر) دکتر مهرداد رایجیان اصل هست که واقعا کتاب خوبی هست و حتما برای تست و آموزش و مرور خیلی کاربردی هست و ازش استفاده کنید.

برای دروس استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی می توانید از منابع ذکر شده در جدول زیر استفاده کنید :

مجموعه دروس استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی
دروس استعداد تحصیلی دروس زبان انگلیسی
استعداد تحصیلی ، نویسندگان : هادی مسیح خواه و محمد وکیلی انتشارات فرهنگ کتاب های تخصصی انتشارات سمت ، 1100 لغت ضروری

يه راهنمايي دوستانه به شما عزيران اين دوتا درس استعداد تحصيلي و زبان رو اگر صفر بزنيد (سفيد بزاريد) ولي دروس تخصصي رو وقت بزاريد و خوب بخونيد بخاطر ضريب ۴ که بالا محسوب ميشه شک نکنید که اصلن تاثیری روی رتبه اتون نمیزاره.

در پايان اين نکته رو ذکر کنيم براي آزمون دکتري حقوق جزا و جرمشناسي حتما به يک مجموعه سوالات دوره هاي قبل (مثل کتاب مدرسان شريف) براي آشنايي بيشتر با نوع سوالات دکتري و دورهاي پيشين نيازمند هستيد.

يگ نکته ديگر اينکه از خواندن کتاب هاي کمک حافظه و محشا و شرح آزموني و … صرفا براي دوره و رفع نياز آزموني دکتري بشدت پرهيز کنيد اين کتب علاوه بر داشتن غلط هاي زياد و بازاري و بي ارزش بودن نمي تواند مورد استفاده در آزمون دکتري به دليل نوع سوالات (بيشتر مسئله محور بخصوص در دروس جزاي عمومي و اختصاصي) مي باشد پس وقت با ارزشتون رو با کتب معرفي شده بالا که قطعا در تمامي دروس کتاب هاي مذکور مورد نظر و دقت طراحان سوال نيز مي باشد.

در نگارش اين مطلب از دو رتبه تک رقمي سال ۹۷ و سه رتبه تک رقمي سال ۹۶ و ۹۵ مشورت گرفته ايم و همچنين از بسياري از اعضاي هيت علمي دانشگاه هاي معتبر کشور.

 

براي مشاوره اختصاصي و طرح و برنامه ريزي

مي توانيد با اينستاگرام ما در ارتباط باشيد

 

 

منابع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی

منابع دکتری تخصصی حقوق جزا و جرمشناسی ۱۴۰۰

4 comments

 • واقعن عالي بود دست مريزاد استفاده كرديم
  خيلي منطقي و با انصاف توضيح داديد و همه منابع رو قبول دارم
  تقريرات دكتر نجفيم بسياريش توي نت موجوده سرچ كنن دوستان

  پاسخ
 • بهترين منابع واقعن ممنونم كه اين ليستو تونستم تهيه كنم سايتتون عاليه براي كسايي كه واقعن دنبال حقوق جزا هستن
  چه اشتباهي كردم عظيم زاده ميخوندم براي جزاي عمومي مختصر منصورابادي خوندم تازه فهميدم جزا عمومي يعني چي بس كه توي كانون سال قبلم غلط ميزدم ولي اين كتابه عاليه

  پاسخ
 • همه منابع عالی انتخاب کردید فقط به نظرم آقایی نیا بهتر از میرمحمد صادقی هست کتابهاش
  البته این نظر شخصیمه

  پاسخ
 • انتخاب من :
  جزا عمومي = مختصر منصورآبادي
  جزا اختصاصي = آقايي نيا و يه خلاصه از ميرمحمد صادقي
  آ.د.ک = فقط خالقي (طهماسبيم بد نيست)
  متون فقه = لمعه بخش جزايي
  زبانم هيچ نظري ندارم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *