منابع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی / جامع ترین راهنمای ضرایب و دروس آزمونی

منابع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی / جامع ترین راهنمای ضرایب و دروس آزمونی

اين پست در تاريخ يکم بهمن ماه ۱۳۹۹ بروز شده است

دانلود دفترچه مجموعه دروس و ضرايب امتحاني کنکور کارشناسي ارشد ۱۴۰۰

در آزمون کارشناسی ارشد رشته حقوق جزا و جرم شناسی از داوطلبان در پنج عنوان درسی امتحان به عمل می‌آید که هر یک دارای منبع خاصی برای مطالعه بوده و مواد و ضرایب هر یک به شرح جدول روبرو می‌باشد.

عنوان درس ضریب
متون حقوقی
متون فقه
جزای عمومی
جزای اختصاصی
آیین دادرسی کیفری
۲
۲
۳
۳
۲

منابع کارشناسی ارشد حقوق جزا ۱۴۰۰

توجه : قبل از هرچیز این نکته رو متذکر شویم که به یک کتاب مجموع سوالات ارشد سال های گذشته ( مثل کتاب هایی انتشارات مدرسان شریف) احتیاج دارید تا به نحوه طراحي سوالات در آزمون کارشناسي ارشد بيشتر آشنا شويد.

قوانین مورد نیاز:

قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲ (با توجه به اصلاحیه قانون کاهش مجازات حبس تعزیری ۱۳۹۹) و قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲ (اصلاحی ۱۳۹۴).

حقوق جزاي عمومي

ضريب اين درس در آزمون (2) و تعداد سؤالات آن 15 سوال مي‌باشد. اين درس در واقع كليه‌ي قواعد و جرايم و مجازات‌هاي مشخص شده در قانون را بررسي مي‌كند.

منبع پيشنهادي ما : مختصر حقوق جزاي عمومي ٫ دکتر عباس منصورآبادي (ويرايش جديد چاپ دوم) (عضو هیت علمی دانشگاه تهران) 

دلیل انتخاب این کتاب برای این آزمون اول و مهمتر از همه تنها کتاب مرجعی است که مطابق با قانون کاهش مجازات حبس تعزیری ۱۳۹۹ می باشد. دوم ۴۹ صفحه اول این کتاب برای مقطع ارشد و دکتری به صورت نموداری تهیه و تدوین شده که بعضا دو یا سه سوال از آن طرح می شود (بخش مکاتب و کلیات) و عملا شما با خواندن این بخش نیازی به خواندن هیچ کتابی مثلن (۱۵۰ صفحه از کتاب دکتر اردبیلی و … ) ندارید. و باید دقت داشت خواندن کتاب های کمک حافظه و … که نویسنده اون ها عضو هیت علمی دانشگاه معتبر مثل تهران یا بهشتی و علامه و … نیستن اصلن برای هیچ آزمونی توصیه نمیشه چون صرفا ذهن شما رو بدور از فضای سوالات میبره و بسیار ساده و غیر علمی هستند .همچنین کتاب مختصر حقوق جزای عمومی مسئله ها و نکات بي شماري در کتاب مطرح شده که در کتاب هاي دکتر اردبيلي مطرح نشده و آزمون محور نيست در حاليکه اين کتاب علاوه بر نکات فراوان ويژگی هایی دارد که می توان آن ها را این گونه بر شمرد :

۱. درسنامه کامل همراه با نثر روان و مثال ها و مسئله هاي کاربردي به همراه انطباق مواد قانوني براي تثبيت ذهني بيشتر
۲. جدول هاي آموزشي براي دسته بندي و ارائه ظابطه براي فهم راحت تر مطالب.
۳. ارايه نکات آزموني و نکات جامع مواد قانوني.
۴. مطابق با قانون کاهش مجازات حبس تعزیری ۱۳۹۹ (توضیح کامل مواد و تاثیرات آن بر مواد دیگر).
۵. تطبیق مطالب و تشریح کامل آرا وحدت رویه ( تمامي آرا صادره تا پايان اسفند ۹۹ لحاظ شده است).
۶. تطبيق کامل با تمامي قوانين خاص (اعلام شده توسط اسکودا و مرکز وکلاي قوه قضاييه) تا آخرين مصوبه ها تا پايان اسفند ماه ۱۳۹۹.
۷. دسته بندي نموداري ويژه بخش اول کتاب: مکاتب و کلیات حقوق جزا ( مخصوص داوطلبین آزمون های تحصیلات تکمیلی).
۸. مطابق با سرفصل های دانشگاه و تطبیق با تمامی بخش های جزای عمومی.

( براي خواندن ويژگی ها و دیدن نمونه صفحات کتاب مختصر حقوق جزای عمومی کلیک کنید)

قطعا خط به خط این کتاب سوال برای کارشناسی ارشد و دکتری جزا و همه آزمون های حقوقی طرح خواهد شد.

منبع تست پيشنهادي ما : ساده ساز حقوق جزاي عمومي نورمحمد صبري ٫ نشر ميزان چاپ آخر (فعلا کتاب مطابق قانون جديد بروز نشده است) ولي از کتاب پرسش هاي چهار گزينه اي احمد غفوري ( انتشارات آريا داد) نيز مي توانيد استفاده کنيد.

 

حقوق جزاي اختصاصي

اين درس به طور خاص جرايم و شرايط اختصاصي حاكم بر جرايم را بررسي مي‌كند. ضريب اين درس در آزمون (۳) و تعداد سؤالات آن 20 سؤال مي‌باشد. در كارشناسي ارشد، غالب سؤالات به صورت مثال‌ها، اتفاق‌هاي شهودي و سؤالاتي است كه خواننده بايد بررسي كند و ببيند كه در اين تست‌ها با توجه به قوانين پاسخ صحيح كدام است، به همين دليل لازم است داوطلب تعداد زيادي تست و مثال را قبل از آزمون خوانده باشد.

منبع پيشنهادي ما:

حقوق کیفری اختصاصی (جرایم علیه اشخاص)، دکتر حسین میرمحمد صادقی، نشر میزان، آخرین چاپ

حقوق کیفری اختصاصی (جرایم علیه اموال و مالکیت)، دکتر حسین میرمحمد صادقی، نشر میزان، آخرین چاپ

حقوق کیفری اختصاصی (جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی‌)، دکتر حسین میرمحمد صادقی، نشر میزان، آخرین چاپ

جرایم علیه شخصیت معنوی اشخاص، دکتر حسین میرمحمد صادقی، نشر میزان، آخرين چاپ

همچنين خواندن کتب جزاي اختصاصي دکتر حسين آقايي نيا نيز در صورتي که فرصت کافي مثلن حدود پنج يا شش ماه قبل از آزمون داريد نيز مي تواند گزينه خوبي باشد به اين صورت که کتب مذکور را نيز خلاصه نويسي و نکته نويسي کنيد و در کنار کتب دکتر ميرمحمد صادقي استفاده کنيد.

نکته ديگر در اين بخش اينکه به مثال ها و آراء دیوان عالی کشور مذکور در کتاب آقای دکتر میرمحمدصادقی توجه بیشتری شود.

يک کتاب بسيار خوب ديگر که پيشنهاد مي کنيم آن را اگر وقت کافي داشتيد يک بار مطالعه کنيد کتاب حقوق جزاي اختصاصي (جرايم عليه اشخاص) دکتر محمد هادي صادقي مي باشد. ( البته الزامي به خواندن از روي اين کتاب نيست ولي براي تسلط زياد به جرايم عليه اشخاص مي تواند انتخابي خوبي باشد).

تست هاي موجود : مثل تست هاي جزاي عمومي مي توانيد به از کتاب تست هاي آقاي غفوري (مجموعه پرسش هاي چهار گزينه اي حقوق جزاي عمومي و اختصاصي) استفاده کنيد.

آیین دادرسی کیفری

اين درس دقيقاً كليه‌ي قوانين و تشريفات مربوط به زمان وقوع جرم تا زمان صدور حكم و اجرای آن را مورد مطالعه قرار مي‌دهد. تعداد سؤالات اين درس در آزمون 15 سوال و ضريب آن در آزمون سراسری كارشناسي ارشد (۳) مي‌باشد.

منبع پيشنهادي ما:

منابع مهم اين درس در دانشگاه‌هاي مختلف كتاب‌هاي آیين دادرسي كيفري تأليف دكتر محمد آشوري (دو جلدي)، آیين دادرسي كيفري (دو جلدي) تأليف دکتر خالقی و کتاب نکته‌ها در قانون آیین دادرسی کیفری نیز تألیف دکتر خالقی می‌باشند.

توجه : در اين بخش بايد به آراء وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در زمینه آئین دادرسی کیفری و قوانین مرتبط دیگر از قبیل قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی و دستورالعمل اجرایی آن مصوب۱۳۸۳، مواد مربوط به هیأت منصفه مطبوعات از قانون اصلاح قانون مطبوعات مصوب ۱۳۷۹[۱]، قانون دادرسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مصوب۱۳۶۴ با اصلاحات بعدی، قانون تعیین حدود صلاحیت دادسراها و دادگاه‌های نظامی کشور مصوب۱۳۷۳، آئین‌نامه دادسراها و دادگاه‌های ویژه روحانیت مصوب۱۳۶۹ با اصلاحات و الحاقات بعدی، قانون شوراهای حل اختلاف ۱۳۹۴؛ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۱۳۹۲، قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱؛ قانون امور گمرکی ۱۳۹۰ و … توجه زيادي شود.

تست پيشنهادي ما : ساده ساز آيين دادرسي کيفري کلانتري / نشر میزان

متون فقه

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد سراسری 20 سؤال و ضریب آن  (۲) می‌باشد. از منابع مهم این درس کتاب‌های لمعه دمشقیه و شرح لمعه ترجمه دکتر علی شیروانی، مباحث حقوقی شرح لمعه تألیف دکتر اسداله لطفی و تحریر‌الروضه به همراه ترجمه فقه استدلالی سید مهدی دادمرزی می‌باشند.

اگر فرصت کافی تا آزمون نداشتید یا این مباحث برایتان سخت بود کتاب مختصر متون فقه محسن سینجلی (چتردانش) هم می تواند انتخاب خوبی باشد.

منبع تست پیشنهادی: ساده ساز کلانتری و دکتر طیبی / نشر میزان (آخرين چاپ).

 

متون حقوق به زبان خارجی (انگلیسی و فرانسه)

ضيب اين درس (۲) مي باشد و تعداد سؤالات این درس در آزمـون کارشناسی ارشد 30 تست می‌بـاشد. تا قبل از کنکور سال 95، تعدادی از سـؤالات این درس زبـان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مـربوط به اصطلاحات و متون تخصصی رشته حقوق بود؛ اما از آزمون کارشناسی ارشد سال 95، هر 30 سؤال این درس به متون تخصصی حقوقی اختصاص پیدا کرد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبـان تخصصی در اکثر رشته‌ها در دانشگـاه‌های مختلف فرق می‌کند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌کنند.

منابع پيشنهادي :

۱ـ Law Text، دکتر گودرز افتخار جهرمی‌، نشر دادآفرین، آخرین چاپ

۲ـ  ترجمه ی کامل Law Text، دکتر اسماعیل صغیری، نشر میزان، آخرین چاپ ( می‌توانید به جای این منبع از کتاب نکات مهم Law Text، محمود رمضانی، انتشارات نسل نیکان، آخرین چاپ

همچنین اگر وقت کافی برای این درس ندارید یا پايه ضعيف تري داريد کتاب متون حقوقي مدرسان شريف نيز کتاب جامعي است که از دو منبع بالا هم بهره برده است.

نکته ۱: اکثر داوطلبان با مطالعه نکات مهم Law Text و کلید متون حقوقی، یا ۵۰۴ واژه تخصصی (دوراندیشان) در حدود ۵۰ درصد می توانند کسب کنند.

نکته ۲: شما باید علاوه بر داشتن دایره لغات در سطح متوسط، به تکنیک های تست زنی تسلط داشته باشید. سعی کنید هرشب نیم ساعت تست حل کنید. هم دایره لغات شما بالا می رود و هم بر تکنینک ها مسلط می شوید.

نکته ۳: به سوالات متون تخصصی انگلیسی در سال های قبل توجه نموده و لغات و نکات آن ها را یاد بگیرید.

منابع کارشناسي ارشد حقوق جزا و جرمشناسي

منابع دکتری تخصصی حقوق جزا و جرمشناسی

با تشکر از دوستان و رتبه هاي برتر کنکور ارشد جزا که در تهيه اين مطلب ما را ياري فرمودند.

 

 

5 comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *